| Valdezcaray
altitude: 1630 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | -0.3 °C |
| Min. temp. | -2.0 °C |
| Av. temp. | -1.2 °C |
| Gust | 22 km/h |
| Max. speed | 10 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 3.4 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.6 mm |
| Pr. 06 - 12h | 1.2 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.8 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.8 mm |
| Haro
altitude: 465 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 11.8 °C |
| Min. temp. | 5.8 °C |
| Av. temp. | 8.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 1.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 1.2 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Anguiano, Valvanera
altitude: 1006 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 6.2 °C |
| Min. temp. | 1.9 °C |
| Av. temp. | 4.0 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 3.4 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.8 mm |
| Pr. 06 - 12h | 1.6 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.6 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.4 mm |
| Nájera
altitude: 500 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 10.9 °C |
| Min. temp. | 5.2 °C |
| Av. temp. | 8.0 °C |
| Gust | 33 km/h |
| Max. speed | 13 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 4.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 2.4 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.8 mm |
| Pr. 12 - 18h | 1.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Cenicero
altitude: 429 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 11.7 °C |
| Min. temp. | 6.2 °C |
| Av. temp. | 8.9 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 1.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 1.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.2 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Logroño, Aeropuerto
altitude: 353 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 12.1 °C |
| Min. temp. | 6.3 °C |
| Av. temp. | 9.2 °C |
| Gust | 32 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 7.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 6.7 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.3 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Enciso
altitude: 855 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 7.5 °C |
| Min. temp. | 3.0 °C |
| Av. temp. | 5.3 °C |
| Gust | 36 km/h |
| Max. speed | 25 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 10.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 9.8 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.2 mm |
| Alfaro, La Plana
altitude: 371 m |
|
| 12 April 2026 | |
| Max. temp. | 10.9 °C |
| Min. temp. | 5.7 °C |
| Av. temp. | 8.3 °C |
| Gust | 46 km/h |
| Max. speed | 33 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 7.4 mm |
| Pr. 00 - 06h | 6.2 mm |
| Pr. 06 - 12h | 1.2 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 18:40 | 12.1 | ||
| Haro | La Rioja | 15:20 | 11.8 | ||
| Cenicero | La Rioja | 18:50 | 11.7 | ||
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 18:00 | 10.9 | ||
| Nájera | La Rioja | 19:10 | 10.9 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Valdezcaray | La Rioja | 02:20 | -2.0 | ||
| Anguiano, Valvanera | La Rioja | 08:00 | 1.9 | ||
| Enciso | La Rioja | 22:10 | 3.0 | ||
| Nájera | La Rioja | 06:20 | 5.2 | ||
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 04:00 | 5.7 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 12:10 | 33 | ||
| Enciso | La Rioja | 14:40 | 25 | ||
| Cenicero | La Rioja | 16:30 | 16 | ||
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 19:00 | 16 | ||
| Nájera | La Rioja | 14:20 | 13 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 01:40 | 46 | ||
| Enciso | La Rioja | 15:50 | 36 | ||
| Nájera | La Rioja | 16:20 | 33 | ||
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 19:40 | 32 | ||
| Cenicero | La Rioja | 15:40 | 28 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|
| Enciso | La Rioja | 10.0 | ||
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 7.4 | ||
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 7.0 | ||
| Nájera | La Rioja | 4.2 | ||
| Anguiano, Valvanera | La Rioja | 3.4 | ||