| Valdezcaray
altitude: 1630 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 16.7 °C |
| Min. temp. | 6.0 °C |
| Av. temp. | 11.4 °C |
| Gust | 38 km/h |
| Max. speed | 28 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Haro
altitude: 465 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 27.9 °C |
| Min. temp. | 10.6 °C |
| Av. temp. | 19.3 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 1.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 1.2 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Anguiano, Valvanera
altitude: 1006 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 21.3 °C |
| Min. temp. | 8.7 °C |
| Av. temp. | 15.0 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Nájera
altitude: 500 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 26.9 °C |
| Min. temp. | 11.8 °C |
| Av. temp. | 19.3 °C |
| Gust | 22 km/h |
| Max. speed | 11 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Cenicero
altitude: 429 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 27.2 °C |
| Min. temp. | 12.2 °C |
| Av. temp. | 19.7 °C |
| Gust | 31 km/h |
| Max. speed | 20 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Logroño, Aeropuerto
altitude: 353 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.3 °C |
| Min. temp. | 11.8 °C |
| Av. temp. | 18.5 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Enciso
altitude: 855 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 23.4 °C |
| Min. temp. | 9.7 °C |
| Av. temp. | 16.5 °C |
| Gust | 44 km/h |
| Max. speed | 28 km/h |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | 4.8 mm |
| Alfaro, La Plana
altitude: 371 m |
|
| 19 April 2026 | |
| Max. temp. | 26.0 °C |
| Min. temp. | 11.8 °C |
| Av. temp. | 18.9 °C |
| Gust | 27 km/h |
| Max. speed | 20 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Haro | La Rioja | 17:40 | 27.9 | ||
| Cenicero | La Rioja | 17:30 | 27.2 | ||
| Nájera | La Rioja | 19:00 | 26.9 | ||
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 18:20 | 26.0 | ||
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 18:10 | 25.3 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Valdezcaray | La Rioja | 06:00 | 6.0 | ||
| Anguiano, Valvanera | La Rioja | 08:20 | 8.7 | ||
| Enciso | La Rioja | 07:10 | 9.7 | ||
| Haro | La Rioja | 08:40 | 10.6 | ||
| Nájera | La Rioja | 06:50 | 11.8 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Valdezcaray | La Rioja | 03:30 | 28 | ||
| Enciso | La Rioja | 23:59 | 28 | ||
| Cenicero | La Rioja | 05:30 | 20 | ||
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 06:40 | 20 | ||
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 14:00 | 17 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Enciso | La Rioja | 22:30 | 44 | ||
| Valdezcaray | La Rioja | 03:00 | 38 | ||
| Cenicero | La Rioja | 05:30 | 31 | ||
| Logroño, Aeropuerto | La Rioja | 06:30 | 28 | ||
| Alfaro, La Plana | La Rioja | 06:40 | 27 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|
| Haro | La Rioja | 1.2 | ||