| Irun
altitude: 120 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.7 °C |
| Min. temp. | 17.4 °C |
| Av. temp. | 19.6 °C |
| Gust | 29 km/h |
| Max. speed | 13 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Donostia / San Sebastián Aeropuerto
altitude: 4 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 23.4 °C |
| Min. temp. | 19.1 °C |
| Av. temp. | 21.3 °C |
| Gust | 24 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Errenteria, Añarbe
altitude: 165 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.9 °C |
| Min. temp. | 17.0 °C |
| Av. temp. | 19.4 °C |
| Gust | 15 km/h |
| Max. speed | 8 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.6 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.6 mm |
| Segura
altitude: 255 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 26.2 °C |
| Min. temp. | 15.6 °C |
| Av. temp. | 20.9 °C |
| Gust | 20 km/h |
| Max. speed | 8 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Beasain, Arriaran
altitude: 255 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 25.2 °C |
| Min. temp. | 16.4 °C |
| Av. temp. | 20.8 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Ordizia
altitude: 290 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.2 °C |
| Min. temp. | 16.6 °C |
| Av. temp. | 20.4 °C |
| Gust | 31 km/h |
| Max. speed | 18 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Legazpi
altitude: 460 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 27.5 °C |
| Min. temp. | 14.2 °C |
| Av. temp. | 20.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Zumarraga
altitude: 431 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 26.8 °C |
| Min. temp. | 15.5 °C |
| Av. temp. | 21.1 °C |
| Gust | 23 km/h |
| Max. speed | 14 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Azpeitia
altitude: 180 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 22.4 °C |
| Min. temp. | 16.9 °C |
| Av. temp. | 19.6 °C |
| Gust | 23 km/h |
| Max. speed | 6 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Zumaia
altitude: 28 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 22.0 °C |
| Min. temp. | 18.8 °C |
| Av. temp. | 20.4 °C |
| Gust | 26 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Aramaio, Etxaguen
altitude: 617 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 25.8 °C |
| Min. temp. | 15.2 °C |
| Av. temp. | 20.5 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Aretxabaleta
altitude: 308 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 26.5 °C |
| Min. temp. | 14.5 °C |
| Av. temp. | 20.5 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Elgeta
altitude: 470 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 23.9 °C |
| Min. temp. | 14.8 °C |
| Av. temp. | 19.3 °C |
| Gust | 18 km/h |
| Max. speed | 8 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.2 mm |
| Elgoibar
altitude: 119 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.3 °C |
| Min. temp. | 17.2 °C |
| Av. temp. | 19.3 °C |
| Gust | 20 km/h |
| Max. speed | 12 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Mutriku
altitude: 150 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 19.4 °C |
| Min. temp. | 17.2 °C |
| Av. temp. | 18.3 °C |
| Gust | 19 km/h |
| Max. speed | 13 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Forua
altitude: 45 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 22.6 °C |
| Min. temp. | 17.2 °C |
| Av. temp. | 19.9 °C |
| Gust | 22 km/h |
| Max. speed | 14 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Matxitxako
altitude: 93 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 19.2 °C |
| Min. temp. | 17.2 °C |
| Av. temp. | 18.2 °C |
| Gust | 56 km/h |
| Max. speed | 42 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Punta Galea
altitude: 81 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | 26 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Amurrio
altitude: 240 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.5 °C |
| Min. temp. | 16.4 °C |
| Av. temp. | 20.4 °C |
| Gust | 24 km/h |
| Max. speed | 14 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Orozko, Ibarra
altitude: 270 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.3 °C |
| Min. temp. | 15.2 °C |
| Av. temp. | 19.7 °C |
| Gust | 16 km/h |
| Max. speed | 4 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Abadiño, Urkiola
altitude: 747 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 23.2 °C |
| Min. temp. | 14.0 °C |
| Av. temp. | 18.6 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.2 mm |
| Amorebieta-Etxano
altitude: 100 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.0 °C |
| Min. temp. | 17.0 °C |
| Av. temp. | 20.5 °C |
| Gust | 27 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Balmaseda
altitude: 210 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.8 °C |
| Min. temp. | 15.7 °C |
| Av. temp. | 20.2 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Güeñes
altitude: 208 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | nd |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Bilbao Aeropuerto
altitude: 42 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.8 °C |
| Min. temp. | 17.9 °C |
| Av. temp. | 19.8 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 20 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Sopuerta
altitude: 177 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.1 °C |
| Min. temp. | 15.9 °C |
| Av. temp. | 20.0 °C |
| Gust | 23 km/h |
| Max. speed | 11 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Lalastra
altitude: 910 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 29.9 °C |
| Min. temp. | 12.0 °C |
| Av. temp. | 20.9 °C |
| Gust | 23 km/h |
| Max. speed | 10 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Agurain/Salvatierra, Opakua
altitude: 660 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 30.3 °C |
| Min. temp. | 14.2 °C |
| Av. temp. | 22.2 °C |
| Gust | 17 km/h |
| Max. speed | 11 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Vitoria-Gasteiz Aeropuerto
altitude: 513 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 30.0 °C |
| Min. temp. | 11.5 °C |
| Av. temp. | 20.8 °C |
| Gust | 32 km/h |
| Max. speed | 25 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Labastida
altitude: 612 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 35.8 °C |
| Min. temp. | 15.2 °C |
| Av. temp. | 25.5 °C |
| Gust | 27 km/h |
| Max. speed | 13 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Leza
altitude: 575 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 33.0 °C |
| Min. temp. | 14.7 °C |
| Av. temp. | 23.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Campezo/Kanpezu
altitude: 570 m |
|
| 29 May 2026 | |
| Max. temp. | 33.8 °C |
| Min. temp. | 13.9 °C |
| Av. temp. | 23.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Labastida | Araba/Álava | 16:50 | 35.8 | ||
| Campezo/Kanpezu | Araba/Álava | 16:00 | 33.8 | ||
| Leza | Araba/Álava | 16:30 | 33.0 | ||
| Agurain/Salvatierra, Opakua | Araba/Álava | 15:00 | 30.3 | ||
| Vitoria-Gasteiz Aeropuerto | Araba/Álava | 15:10 | 30.0 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Vitoria-Gasteiz Aeropuerto | Araba/Álava | 06:40 | 11.5 | ||
| Lalastra | Araba/Álava | 06:40 | 12.0 | ||
| Campezo/Kanpezu | Araba/Álava | 06:00 | 13.9 | ||
| Abadiño, Urkiola | Bizkaia | 23:59 | 14.0 | ||
| Legazpi | Gipuzkoa | 06:50 | 14.2 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Matxitxako | Bizkaia | 05:30 | 42 | ||
| Vitoria-Gasteiz Aeropuerto | Araba/Álava | 20:40 | 25 | ||
| Bilbao Aeropuerto | Bizkaia | 17:20 | 20 | ||
| Ordizia | Gipuzkoa | 15:50 | 18 | ||
| Donostia / San Sebastián Aeropuerto | Gipuzkoa | 00:20 | 17 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Matxitxako | Bizkaia | 05:10 | 56 | ||
| Vitoria-Gasteiz Aeropuerto | Araba/Álava | 15:50 | 32 | ||
| Ordizia | Gipuzkoa | 15:50 | 31 | ||
| Beasain, Arriaran | Gipuzkoa | 19:10 | 30 | ||
| Irun | Gipuzkoa | 00:50 | 29 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|
| Errenteria, Añarbe | Gipuzkoa | 0.6 | ||
| Elgeta | Gipuzkoa | 0.2 | ||
| Abadiño, Urkiola | Bizkaia | 0.2 | ||