| Baztan, Irurita
altitude: 183 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:30 | |
| Max. temp. | 7.6 °C |
| Min. temp. | 6.8 °C |
| Gust | 8 km/h |
| Max. speed | 3 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 3.0 mm |
| Dt. hasta | 02:30 hora |
| Bera
altitude: 54 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 9.1 °C |
| Min. temp. | 8.3 °C |
| Gust | 9 km/h |
| Max. speed | 4 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 4.6 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Areso
altitude: 520 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 6.5 °C |
| Min. temp. | 6.1 °C |
| Gust | 17 km/h |
| Max. speed | 5 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Los Arcos
altitude: 470 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 7.8 °C |
| Min. temp. | 7.5 °C |
| Gust | 19 km/h |
| Max. speed | 10 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Isaba/Izaba
altitude: 838 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 3.0 °C |
| Min. temp. | 1.8 °C |
| Gust | 13 km/h |
| Max. speed | 6 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Oroz-Betelu/Orotz-Betelu
altitude: 635 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 5.2 °C |
| Min. temp. | 4.8 °C |
| Gust | 20 km/h |
| Max. speed | 9 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Roncesvalles/Orreaga
altitude: 947 m |
|
| 16 de May | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Dt. hasta | nd |
| Navascués/Nabaskoze
altitude: 612 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 5.8 °C |
| Min. temp. | 3.2 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Cáseda
altitude: 440 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 8.0 °C |
| Min. temp. | 6.8 °C |
| Gust | 14 km/h |
| Max. speed | 7 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Olite/Erriberri
altitude: 390 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 7.5 °C |
| Min. temp. | 5.0 °C |
| Gust | 17 km/h |
| Max. speed | 9 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Esteribar, Embalse de Eugi
altitude: 615 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 5.2 °C |
| Min. temp. | 4.5 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.4 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Monreal/Elo
altitude: 585 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 5.9 °C |
| Min. temp. | 5.5 °C |
| Gust | 19 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Pamplona, Aeropuerto
altitude: 459 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:30 | |
| Max. temp. | 7.1 °C |
| Min. temp. | 5.9 °C |
| Gust | 18 km/h |
| Max. speed | 10 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:30 hora |
| Aranguren, Ilundain
altitude: 572 m |
|
| 16 de May | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Dt. hasta | nd |
| Irurtzun
altitude: 432 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 7.2 °C |
| Min. temp. | 6.7 °C |
| Gust | 14 km/h |
| Max. speed | 5 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Larraga
altitude: 375 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 8.2 °C |
| Min. temp. | 6.9 °C |
| Gust | 26 km/h |
| Max. speed | 18 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Bardenas Reales, Base Aérea
altitude: 295 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:30 | |
| Max. temp. | 8.1 °C |
| Min. temp. | 6.7 °C |
| Gust | 18 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:30 hora |
| Monteagudo
altitude: 410 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 8.9 °C |
| Min. temp. | 7.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Tudela
altitude: 297 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 9.5 °C |
| Min. temp. | 9.0 °C |
| Gust | 22 km/h |
| Max. speed | 9 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
| Valcarlos/Luzaide
altitude: 334 m |
|
| 16 de May datos hasta 02:00 | |
| Max. temp. | 6.7 °C |
| Min. temp. | 6.2 °C |
| Gust | 7 km/h |
| Max. speed | 3 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.6 mm |
| Dt. hasta | 02:00 hora |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
Datos hasta
|
| Tudela | Navarra | 00:00 | 9.5 | 02:00 | |
| Bera | Navarra | 01:40 | 9.1 | 02:00 | |
| Monteagudo | Navarra | 00:00 | 8.9 | 02:00 | |
| Larraga | Navarra | 00:40 | 8.2 | 02:00 | |
| Bardenas Reales, Base Aérea | Navarra | 00:20 | 8.1 | 02:30 | |
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
Datos hasta
|
| Isaba/Izaba | Navarra | 01:40 | 1.8 | 02:00 | |
| Navascués/Nabaskoze | Navarra | 02:00 | 3.2 | 02:00 | |
| Esteribar, Embalse de Eugi | Navarra | 01:10 | 4.5 | 02:00 | |
| Oroz-Betelu/Orotz-Betelu | Navarra | 01:40 | 4.8 | 02:00 | |
| Olite/Erriberri | Navarra | 01:50 | 5.0 | 02:00 | |
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
Datos hasta
|
| Larraga | Navarra | 00:30 | 18 | 02:00 | |
| Bardenas Reales, Base Aérea | Navarra | 02:20 | 16 | 02:30 | |
| Monreal/Elo | Navarra | 00:00 | 15 | 02:00 | |
| Pamplona, Aeropuerto | Navarra | 00:00 | 10 | 02:30 | |
| Los Arcos | Navarra | 01:10 | 10 | 02:00 | |
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
Datos hasta
|
| Larraga | Navarra | 00:30 | 26 | 02:00 | |
| Tudela | Navarra | 01:10 | 22 | 02:00 | |
| Oroz-Betelu/Orotz-Betelu | Navarra | 01:50 | 20 | 02:00 | |
| Los Arcos | Navarra | 01:20 | 19 | 02:00 | |
| Monreal/Elo | Navarra | 00:00 | 19 | 02:00 | |
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
Datos hasta
|
| Bera | Navarra | 4.6 | 02:00 | |
| Baztan, Irurita | Navarra | 3.0 | 02:30 | |
| Valcarlos/Luzaide | Navarra | 0.6 | 02:00 | |
| Esteribar, Embalse de Eugi | Navarra | 0.4 | 02:00 | |