| Águilas
altitude: 32 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.0 °C |
| Min. temp. | 14.4 °C |
| Av. temp. | 19.2 °C |
| Gust | 34 km/h |
| Max. speed | 22 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Mazarrón
altitude: 66 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 26.5 °C |
| Min. temp. | 15.9 °C |
| Av. temp. | 21.2 °C |
| Gust | 41 km/h |
| Max. speed | 28 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Cartagena
altitude: 56 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.3 °C |
| Min. temp. | 14.2 °C |
| Av. temp. | 18.2 °C |
| Gust | 29 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Cartagena/Salinas Cabo Palos
altitude: 3 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 19.0 °C |
| Min. temp. | 15.3 °C |
| Av. temp. | 17.2 °C |
| Gust | 27 km/h |
| Max. speed | 21 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Fuente Álamo de Murcia
altitude: 140 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.5 °C |
| Min. temp. | 12.0 °C |
| Av. temp. | 17.3 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Torre-Pacheco
altitude: 50 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 21.5 °C |
| Min. temp. | 12.4 °C |
| Av. temp. | 16.9 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| San Javier Aeropuerto
altitude: 4 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 20.1 °C |
| Min. temp. | 12.6 °C |
| Av. temp. | 16.4 °C |
| Gust | 33 km/h |
| Max. speed | 26 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Moratalla
altitude: 955 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 19.9 °C |
| Min. temp. | 8.9 °C |
| Av. temp. | 14.4 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Caravaca de La Cruz
altitude: 643 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.2 °C |
| Min. temp. | 8.6 °C |
| Av. temp. | 15.4 °C |
| Gust | 31 km/h |
| Max. speed | 18 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Calasparra
altitude: 350 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 23.5 °C |
| Min. temp. | 11.0 °C |
| Av. temp. | 17.3 °C |
| Gust | 32 km/h |
| Max. speed | 19 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Bullas
altitude: 690 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 21.7 °C |
| Min. temp. | 9.6 °C |
| Av. temp. | 15.7 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Jumilla
altitude: 485 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.1 °C |
| Min. temp. | 8.8 °C |
| Av. temp. | 16.5 °C |
| Gust | 39 km/h |
| Max. speed | 24 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Cieza
altitude: 265 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.6 °C |
| Min. temp. | 10.5 °C |
| Av. temp. | 17.6 °C |
| Gust | 36 km/h |
| Max. speed | 20 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Archena
altitude: 150 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.8 °C |
| Min. temp. | 11.5 °C |
| Av. temp. | 18.1 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Mula
altitude: 320 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | nd |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Murcia
altitude: 62 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.9 °C |
| Min. temp. | 12.3 °C |
| Av. temp. | 18.6 °C |
| Gust | 35 km/h |
| Max. speed | 23 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Caravaca de La Cruz, Los Royos
altitude: 985 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 19.2 °C |
| Min. temp. | 8.3 °C |
| Av. temp. | 13.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Lorca, Zarcilla de Ramos
altitude: 646 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.6 °C |
| Min. temp. | 10.2 °C |
| Av. temp. | 16.4 °C |
| Gust | 37 km/h |
| Max. speed | 21 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Lorca
altitude: 312 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.9 °C |
| Min. temp. | 12.6 °C |
| Av. temp. | 18.8 °C |
| Gust | 32 km/h |
| Max. speed | 12 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Puerto Lumbreras
altitude: 445 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.5 °C |
| Min. temp. | 12.6 °C |
| Av. temp. | 18.6 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Totana
altitude: 281 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.7 °C |
| Min. temp. | 12.2 °C |
| Av. temp. | 19.0 °C |
| Gust | 31 km/h |
| Max. speed | 22 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alhama de Murcia
altitude: 157 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 27.8 °C |
| Min. temp. | 10.5 °C |
| Av. temp. | 19.1 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Molina de Segura
altitude: 170 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.7 °C |
| Min. temp. | 10.1 °C |
| Av. temp. | 17.9 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 21 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Abanilla
altitude: 174 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.2 °C |
| Min. temp. | 9.4 °C |
| Av. temp. | 16.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Yecla
altitude: 640 m |
|
| 8 April 2026 | |
| Max. temp. | 23.7 °C |
| Min. temp. | 7.7 °C |
| Av. temp. | 15.7 °C |
| Gust | 31 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Alhama de Murcia | Murcia | 15:50 | 27.8 | ||
| Mazarrón | Murcia | 15:10 | 26.5 | ||
| Totana | Murcia | 14:10 | 25.7 | ||
| Molina de Segura | Murcia | 15:50 | 25.7 | ||
| Murcia | Murcia | 15:50 | 24.9 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Yecla | Murcia | 03:10 | 7.7 | ||
| Caravaca de La Cruz, Los Royos | Murcia | 02:20 | 8.3 | ||
| Caravaca de La Cruz | Murcia | 01:20 | 8.6 | ||
| Jumilla | Murcia | 03:20 | 8.8 | ||
| Moratalla | Murcia | 03:00 | 8.9 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Mazarrón | Murcia | 22:30 | 28 | ||
| San Javier Aeropuerto | Murcia | 10:20 | 26 | ||
| Jumilla | Murcia | 14:30 | 24 | ||
| Murcia | Murcia | 16:30 | 23 | ||
| Totana | Murcia | 11:30 | 22 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Mazarrón | Murcia | 10:10 | 41 | ||
| Jumilla | Murcia | 14:30 | 39 | ||
| Lorca, Zarcilla de Ramos | Murcia | 14:40 | 37 | ||
| Cieza | Murcia | 14:00 | 36 | ||
| Murcia | Murcia | 16:00 | 35 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|