| Puerto de Navacerrada
altitude: 1892 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 13.7 °C |
| Min. temp. | 3.5 °C |
| Av. temp. | 8.6 °C |
| Gust | 29 km/h |
| Max. speed | 13 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Rascafría
altitude: 1159 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 20.8 °C |
| Min. temp. | 3.0 °C |
| Av. temp. | 11.9 °C |
| Gust | 37 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Somosierra
altitude: 1450 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 17.6 °C |
| Min. temp. | 4.4 °C |
| Av. temp. | 11.0 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Venturada
altitude: 918 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | nd |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| San Sebastián de Los Reyes
altitude: 672 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.5 °C |
| Min. temp. | 7.8 °C |
| Av. temp. | 16.7 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, El Goloso
altitude: 740 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.6 °C |
| Min. temp. | 6.6 °C |
| Av. temp. | 14.6 °C |
| Gust | 20 km/h |
| Max. speed | 8 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid Aeropuerto
altitude: 609 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.6 °C |
| Min. temp. | 6.3 °C |
| Av. temp. | 15.5 °C |
| Gust | 35 km/h |
| Max. speed | 18 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alcala de Henares
altitude: 605 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.1 °C |
| Min. temp. | 4.0 °C |
| Av. temp. | 14.6 °C |
| Gust | 27 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Arganda del Rey
altitude: 533 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.2 °C |
| Min. temp. | 6.5 °C |
| Av. temp. | 15.9 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Colmenar Viejo
altitude: 1004 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | nd |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Madrid, Ciudad Universitaria
altitude: 664 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Pozuelo de Alarcón
altitude: 665 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 25.3 °C |
| Min. temp. | 6.0 °C |
| Av. temp. | 15.6 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, Retiro
altitude: 667 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 23.9 °C |
| Min. temp. | 10.0 °C |
| Av. temp. | 16.9 °C |
| Gust | 26 km/h |
| Max. speed | 12 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Tielmes
altitude: 594 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 24.3 °C |
| Min. temp. | 5.1 °C |
| Av. temp. | 14.7 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Puerto Alto del León
altitude: 1532 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 15.9 °C |
| Min. temp. | 3.7 °C |
| Av. temp. | 9.8 °C |
| Gust | 42 km/h |
| Max. speed | 26 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alpedrete
altitude: 924 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.3 °C |
| Min. temp. | 7.3 °C |
| Av. temp. | 14.8 °C |
| Gust | 33 km/h |
| Max. speed | 19 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Torrelodones
altitude: 879 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 23.9 °C |
| Min. temp. | 6.9 °C |
| Av. temp. | 15.4 °C |
| Gust | 34 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Rozas de Puerto Real
altitude: 890 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 19.7 °C |
| Min. temp. | 7.4 °C |
| Av. temp. | 13.6 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Valdemorillo
altitude: 884 m |
|
| 15 April 2026 | |
| Max. temp. | 22.9 °C |
| Min. temp. | 9.2 °C |
| Av. temp. | 16.0 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| San Sebastián de Los Reyes | Madrid | 18:30 | 25.5 | ||
| Pozuelo de Alarcón | Madrid | 17:20 | 25.3 | ||
| Arganda del Rey | Madrid | 18:30 | 25.2 | ||
| Alcala de Henares | Madrid | 17:10 | 25.1 | ||
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 18:00 | 24.6 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Rascafría | Madrid | 07:50 | 3.0 | ||
| Puerto de Navacerrada | Madrid | 05:50 | 3.5 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 07:00 | 3.7 | ||
| Alcala de Henares | Madrid | 07:40 | 4.0 | ||
| Somosierra | Madrid | 07:30 | 4.4 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Puerto Alto del León | Madrid | 16:50 | 26 | ||
| Alpedrete | Madrid | 16:10 | 19 | ||
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 19:40 | 18 | ||
| Torrelodones | Madrid | 01:30 | 17 | ||
| Madrid, Ciudad Universitaria | Madrid | 13:40 | 17 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Puerto Alto del León | Madrid | 16:50 | 42 | ||
| Rascafría | Madrid | 13:00 | 37 | ||
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 13:20 | 35 | ||
| Torrelodones | Madrid | 16:10 | 34 | ||
| Alpedrete | Madrid | 01:00 | 33 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|