| Puerto de Navacerrada
altitude: 1892 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 20.6 °C |
| Min. temp. | 11.7 °C |
| Av. temp. | 16.2 °C |
| Gust | 53 km/h |
| Max. speed | 34 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Rascafría
altitude: 1159 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 27.0 °C |
| Min. temp. | 7.3 °C |
| Av. temp. | 17.2 °C |
| Gust | 24 km/h |
| Max. speed | 11 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Buitrago del Lozoya
altitude: 1030 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 26.3 °C |
| Min. temp. | 8.7 °C |
| Av. temp. | 17.5 °C |
| Gust | 26 km/h |
| Max. speed | 12 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Somosierra
altitude: 1450 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Venturada
altitude: 918 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | nd |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| San Sebastián de Los Reyes
altitude: 672 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 32.4 °C |
| Min. temp. | 15.8 °C |
| Av. temp. | 24.1 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, El Goloso
altitude: 740 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 29.2 °C |
| Min. temp. | 14.5 °C |
| Av. temp. | 21.9 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 13 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid Aeropuerto
altitude: 609 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 32.0 °C |
| Min. temp. | 14.1 °C |
| Av. temp. | 23.1 °C |
| Gust | 33 km/h |
| Max. speed | 18 km/h |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alcala de Henares
altitude: 605 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 33.0 °C |
| Min. temp. | 13.2 °C |
| Av. temp. | 23.1 °C |
| Gust | 47 km/h |
| Max. speed | 31 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Arganda del Rey
altitude: 533 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 32.6 °C |
| Min. temp. | 17.1 °C |
| Av. temp. | 24.8 °C |
| Gust | 40 km/h |
| Max. speed | 21 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Colmenar Viejo
altitude: 1004 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 29.5 °C |
| Min. temp. | 16.7 °C |
| Av. temp. | 23.1 °C |
| Gust | 46 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, Ciudad Universitaria
altitude: 664 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | 29 km/h |
| Max. speed | 14 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Pozuelo de Alarcón
altitude: 665 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 31.2 °C |
| Min. temp. | 16.6 °C |
| Av. temp. | 23.9 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, Retiro
altitude: 667 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 31.4 °C |
| Min. temp. | 18.5 °C |
| Av. temp. | 24.9 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 14 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Tielmes
altitude: 594 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 31.6 °C |
| Min. temp. | 16.0 °C |
| Av. temp. | 23.8 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Puerto Alto del León
altitude: 1532 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.9 °C |
| Min. temp. | 11.9 °C |
| Av. temp. | 16.9 °C |
| Gust | 42 km/h |
| Max. speed | 26 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alpedrete
altitude: 924 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 29.4 °C |
| Min. temp. | 15.2 °C |
| Av. temp. | 22.3 °C |
| Gust | 28 km/h |
| Max. speed | 14 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Torrelodones
altitude: 879 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 30.5 °C |
| Min. temp. | 16.4 °C |
| Av. temp. | 23.4 °C |
| Gust | 31 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Rozas de Puerto Real
altitude: 890 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 28.2 °C |
| Min. temp. | 14.1 °C |
| Av. temp. | 21.2 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Robledo de Chavela
altitude: 770 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 29.7 °C |
| Min. temp. | 17.1 °C |
| Av. temp. | 23.4 °C |
| Gust | 42 km/h |
| Max. speed | 18 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Valdemorillo
altitude: 884 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 29.8 °C |
| Min. temp. | 15.6 °C |
| Av. temp. | 22.7 °C |
| Gust | 27 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Villanueva de la Cañada
altitude: 641 m |
|
| 25 May 2026 | |
| Max. temp. | 31.7 °C |
| Min. temp. | 17.0 °C |
| Av. temp. | 24.4 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Alcala de Henares | Madrid | 16:50 | 33.0 | ||
| Arganda del Rey | Madrid | 16:40 | 32.6 | ||
| San Sebastián de Los Reyes | Madrid | 18:20 | 32.4 | ||
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 16:40 | 32.0 | ||
| Villanueva de la Cañada | Madrid | 18:20 | 31.7 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Rascafría | Madrid | 06:30 | 7.3 | ||
| Buitrago del Lozoya | Madrid | 06:30 | 8.7 | ||
| Puerto de Navacerrada | Madrid | 07:50 | 11.7 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 06:20 | 11.9 | ||
| Alcala de Henares | Madrid | 06:50 | 13.2 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Puerto de Navacerrada | Madrid | 03:10 | 34 | ||
| Alcala de Henares | Madrid | 00:40 | 31 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 13:20 | 26 | ||
| Arganda del Rey | Madrid | 01:00 | 21 | ||
| Robledo de Chavela | Madrid | 09:40 | 18 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Puerto de Navacerrada | Madrid | 03:10 | 53 | ||
| Alcala de Henares | Madrid | 00:40 | 47 | ||
| Colmenar Viejo | Madrid | 15:40 | 46 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 13:20 | 42 | ||
| Robledo de Chavela | Madrid | 15:20 | 42 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|