| Puerto de Navacerrada
altitude: 1892 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 11.4 °C |
| Min. temp. | 2.8 °C |
| Av. temp. | 7.1 °C |
| Gust | 34 km/h |
| Max. speed | 15 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 11.8 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 11.8 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Rascafría
altitude: 1159 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 5.2 mm |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Somosierra
altitude: 1450 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 14.1 °C |
| Min. temp. | 3.2 °C |
| Av. temp. | 8.7 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.1 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.1 mm |
| Venturada
altitude: 918 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | nd |
| Pr. 06 - 12h | nd |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| San Sebastián de Los Reyes
altitude: 672 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 23.0 °C |
| Min. temp. | 9.3 °C |
| Av. temp. | 16.2 °C |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, El Goloso
altitude: 740 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Madrid Aeropuerto
altitude: 609 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 23.4 °C |
| Min. temp. | 7.4 °C |
| Av. temp. | 15.4 °C |
| Gust | 41 km/h |
| Max. speed | 27 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alcala de Henares
altitude: 605 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Arganda del Rey
altitude: 533 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 24.4 °C |
| Min. temp. | 8.3 °C |
| Av. temp. | 16.3 °C |
| Gust | 32 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 3.8 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 2.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 1.8 mm |
| Colmenar Viejo
altitude: 1004 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 19.0 °C |
| Min. temp. | 8.1 °C |
| Av. temp. | 13.6 °C |
| Gust | 36 km/h |
| Max. speed | 24 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Madrid, Ciudad Universitaria
altitude: 664 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | 37 km/h |
| Max. speed | 17 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Pozuelo de Alarcón
altitude: 665 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Madrid, Retiro
altitude: 667 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 22.6 °C |
| Min. temp. | 10.7 °C |
| Av. temp. | 16.7 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Tielmes
altitude: 594 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.8 mm |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Puerto Alto del León
altitude: 1532 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 11.5 °C |
| Min. temp. | 4.0 °C |
| Av. temp. | 7.8 °C |
| Gust | 34 km/h |
| Max. speed | 24 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 2.4 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 2.4 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Alpedrete
altitude: 924 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 19.8 °C |
| Min. temp. | 7.5 °C |
| Av. temp. | 13.6 °C |
| Gust | 30 km/h |
| Max. speed | 16 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.4 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.4 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Torrelodones
altitude: 879 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.6 °C |
| Min. temp. | 7.3 °C |
| Av. temp. | 14.5 °C |
| Gust | 38 km/h |
| Max. speed | 20 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.0 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Rozas de Puerto Real
altitude: 890 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | nd |
| Min. temp. | nd |
| Av. temp. | nd |
| Gust | nd |
| Max. speed | nd |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.0 mm |
| Pr. 18 - 24h | nd |
| Valdemorillo
altitude: 884 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 21.4 °C |
| Min. temp. | 9.1 °C |
| Av. temp. | 15.3 °C |
| Gust | 36 km/h |
| Max. speed | 19 km/h |
| Pr. 00 - 24h | 0.2 mm |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | 0.2 mm |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
| Villanueva de la Cañada
altitude: 641 m |
|
| 17 May 2026 | |
| Max. temp. | 23.9 °C |
| Min. temp. | 9.4 °C |
| Av. temp. | 16.6 °C |
| Gust | 41 km/h |
| Max. speed | 27 km/h |
| Pr. 00 - 24h | nd |
| Pr. 00 - 06h | 0.0 mm |
| Pr. 06 - 12h | 0.0 mm |
| Pr. 12 - 18h | nd |
| Pr. 18 - 24h | 0.0 mm |
|
Maximum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Arganda del Rey | Madrid | 17:00 | 24.4 | ||
| Villanueva de la Cañada | Madrid | 16:30 | 23.9 | ||
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 16:10 | 23.4 | ||
| San Sebastián de Los Reyes | Madrid | 15:40 | 23.0 | ||
| Madrid, Retiro | Madrid | 15:30 | 22.6 | ||
|
Minimum temperature (°C)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Minimum temperature (°C)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
°C
|
|
| Puerto de Navacerrada | Madrid | 17:00 | 2.8 | ||
| Somosierra | Madrid | 06:20 | 3.2 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 07:10 | 4.0 | ||
| Torrelodones | Madrid | 05:30 | 7.3 | ||
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 07:00 | 7.4 | ||
|
Maximum speed (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Maximum speed (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 17:30 | 27 | ||
| Villanueva de la Cañada | Madrid | 17:30 | 27 | ||
| Colmenar Viejo | Madrid | 15:00 | 24 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 16:40 | 24 | ||
| Torrelodones | Madrid | 16:40 | 20 | ||
|
Gust (km/h)
|
|||||
|---|---|---|---|---|---|
|
Gust (km/h)
|
Station
|
Province
|
Hour
|
km/h
|
|
| Madrid Aeropuerto | Madrid | 16:50 | 41 | ||
| Villanueva de la Cañada | Madrid | 17:30 | 41 | ||
| Torrelodones | Madrid | 16:00 | 38 | ||
| Madrid, Ciudad Universitaria | Madrid | 17:00 | 37 | ||
| Colmenar Viejo | Madrid | 15:00 | 36 | ||
|
Precipitación acumulada
|
||||
|---|---|---|---|---|
|
Precipitación acumulada
|
Station
|
Province
|
mm
|
|
| Puerto de Navacerrada | Madrid | 11.8 | ||
| Arganda del Rey | Madrid | 3.8 | ||
| Puerto Alto del León | Madrid | 2.4 | ||
| Alpedrete | Madrid | 0.4 | ||
| Somosierra | Madrid | 0.2 | ||